berthawatts04 berthawatts04
  • 16-02-2021
  • Mathematics
contestada

At a certain store a half gallon jug of milk cost 2.95 and a gallon jug of milk costs 5.95. Which milk has cheaper price?

Respuesta :

KiwiHelp
KiwiHelp KiwiHelp
  • 16-02-2021

Answer:

The first milk

Step-by-step explanation:

2.95 × 2 = 5.90

The first milk has cheaper price.

Answer Link

Otras preguntas

PLZZ HELP ITS FROR A TEST THAT I EED TO PASS !!!!! Frankenstein is definitely a classic and he can still manage to get a few scares, but the also classic Werewo
Round 8250 to the nearest hundred.
War started between England and the colonies after the Declaration of Independence TRUE OR FALSE
In the year 2007, a company made $6.6 million in profit. For each consecutive year after that, their profit increased by 13%. How much would the company's profi
Can someone hlp me fx my rrblx
can someone tell me the answer on this one too​
Sheila picks for 1 1/4 pounds of blueberries for $10 how many pounds can she pick for $1​
Compare School with a metaphor (E.g School is like a treasure) Use extended metaphors. (3-4 line)
Ennis ran 3 miles in 20 minutes and continues running at this rate for 1 hour. Cindy ran 6 miles in 30 minutes and continues running at this rate for 1 hour.
How do we divide 31500 divided by 3