First to answer will get brainiest please help quick!

Please show work
Trent had $20 to spend on 5 notebooks. After buying them, he had $7.50 left. IF each notebook is the same price, how much did each notebook cost? Explain whether your answer is reasonable.

Respuesta :

Answer:

2.50$ for each notebook

Step-by-step explanation:

20.00- 7.50= 12.50$ cost all 5 notebooks

12.50:5=2.50$ for each notebook