isabela7 isabela7
  • 12-11-2016
  • Mathematics
contestada

apples cost $3.60 for 2 pounds at this rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

aswang8573
aswang8573 aswang8573
  • 12-11-2016
You can buy three pounds of apples with $5.40.
Answer Link
FuturePresident2040
FuturePresident2040 FuturePresident2040
  • 12-11-2016
2 pounds because 3.60 only goes into 5.40 once
Answer Link

Otras preguntas

4 times the square root of 7 to the third power in exponential form
Is soccer team played g games and lost l games. Write an algebraic expression for the fraction of games won in terms of l and g.
How is the filibuster used as a procedural tool in the legislative process? How is a filibuster defeated? Why doesn't the filibuster exist in the U.S. House o
what transformation of the parent function f(x) is made to get −2f(x)?
Two important cities of early Indian civiliation were Harappa and Question options: Ur Lagesh Cairo Mohenjo-Daro
the diameter of asphere is measured to be 5.36 in.find the radius of the sphere in centimetres
What was CS Lewis personal statement?
writing the function in factored form
The ratio of the weight of an object on Planet A to the weight of the same object on Planet B is 100 to 3. If an elephant weighs 3600 pounds on Planet​ A, find
What is the value of P?