Seudónimo Seudónimo
  • 13-11-2016
  • Mathematics
contestada

If 8 cakes cost £4,then how much do 3 cakes cost?

Respuesta :

Azieq
Azieq Azieq
  • 13-11-2016
8 = £4
1 = £0.50
3 = 3 × £0.50
3 = £1.50
Answer Link
Аноним Аноним
  • 13-11-2016
its £1 . 50
u work out how much 1 is
to do this u do 4 / 8 which gives u 50p 
then multiply it by 3 which gives u the answer
hope this helps u 
Answer Link

Otras preguntas

The resource of production called "natural resources" includes which of the following a. mineral deposits undergroundB. farm productsC. lumber from forestsD. a
The factors of production are
As a result of the 1942 “Europe-first” strategy, A. American forces in the Pacific won many battles against Japan’s powerful military. B. benefited from their
Lost all the factors of 18
Those who are ill should see a specialist before visiting their primary care physician. Please select the best answer from the choices provided. T F
The length of the hypotenuse of a right triangle is 145 units. The length of one leg of the triangle is144 units. Mike wrote the following step to find the len
The question "Was what he said worthwhile " is answered through _____. interpretation analysis evaluation
what is the percent efficiency of a light bulb that emits 14 joules of light for every 60 joules of electric energy thst enters it?
Magma from Earth's interior oozes from the cracks at mid-ocean ridges. a. True b. False
FACTOR the TRINOMIAL 2p^2-7p+8.