Titionjazzule Titionjazzule
  • 14-11-2016
  • Mathematics
contestada

If 3 apples costs 6 dollars how much would 12 apples cost proportions

Respuesta :

pminall01
pminall01 pminall01
  • 14-11-2016
6 divided by 3 = 2

1 apple = 2 dollars

2 x 12 = 24 dollars


or...


3 apples x 4 = 12 apples

6 dollars x 4 = 24 dollars
Answer Link

Otras preguntas

One country that did not spread its religious beliefs across Southeast Asia was _____. A. Arabia B. Vietnam C. India D. China
Which of the following statements best describes the Five Tribes’ approach to ranching before the Civil War? A. creating individual ownership of lands B. fencin
What is the color made when you mix red and blue?
I have a pet rabbit at home and I am trying to train her to come to me when I call her. How do I do this? I call her name but she does not come. I think she doe
HELP FAST! 15 POINTS! PLEASE HELP! which table shows a proportional relationship between x and y ?
What happened at Concord on April 1775
As a bike tire inflated, the density of the tire? Decreases ,stays the same , or increases
Can you infer why P waves travel faster through the upper mantle
than they do through the crust?
Explain why i^18 must be equal to -1.
Regular hexagon ABCDEF is inscribed in circle X and has an apothem that is 6√3 inches long. Use the length of the apothem to calculate the exact length of the r