Here are some prices customers paid for different items at a farmer's market. Find the cost for 1 pound of each item.
1. $6.75 for 3/4
pounds of fudge
O $0.88
O $1.25
O $5.50
O $7
O $7.50
O $9

Respuesta :

Set up a proportion.

Let x = cost for 1 pound.

6.75/x = (3/4)/1

(3/4)x = 6.75

x = 6.75 ÷ (3/4)

x = 6.75 ÷ 0.75

x = 9

The price for 3/4 pounds of fudge is $6.75.

For one pound, the price is $9.