contestada

During its first year of operations, Dudu Company paid $50,000 for direct materials and $36,000 in wages for production workers. Lease payments and utilities on the production facilities amounted to $14,000. General, selling, and administrative expenses were $16,000. The company produced 5,000 units and sold 4,000 units for $30.00 a unit. The average product cost per unit is which of the following amounts?

a. $16.00
b. $18.40
c. $25.00
d. $20.00