sewenger sewenger
  • 15-03-2021
  • Mathematics
contestada

I bought 1 pound of grapes for $3.75. I bought 4 pounds of strawberries for $15.63. Which is least expensive per pound? Explain your reasoning.

Respuesta :

keerahslifestyle keerahslifestyle
  • 15-03-2021

Answer:

grapes

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what are the products in a chemical equation located?
What is this including the integers please?
Two friends went to get ice cream sundaes. They each chose a flavor of ice cream from a list of vanilla and chocolate and toppings from a list of hot fudge, str
How many pounds are in 2 tons, 800 pounds
What was an important facet of the NATO treaty meant to strengthen the alliance?
A random variable X has a Poisson distribution with a mean of 3. What is the probability that X P(1≤X≤3) ?.
Find the area of the circle. Use 3.14 for n. Do not round your answer. Hint: A = tir2 3 in. Area = [?] inches? Enter the number that belongs in the green box. E
In a literary work, the scene created by the author's words is referred to as O the tone. O the setting. O the mood. o the style.
Can someone help me
Which musical style has Equatorial Guinea adopted as a popular mainstream style? makossa gospel kizomba orchestral