malacath7056 malacath7056
  • 11-04-2021
  • Mathematics
contestada

Bananas cost 0.59 per pound. Create an equation that could be used to find the total cost of y of x bananas

Respuesta :

fichoh
fichoh fichoh
  • 12-04-2021

Answer:

y = 0.59x

Step-by-step explanation:

Cost per pound of banana = $0.59

If Number of banana's = x

Total Cost of an item = price per item * number of items

Therefore,

Total cost, y = price per pound of banana * number of bananas

y = 0.59 * x

y = 0.59x

Answer Link

Otras preguntas

Who did the East Germany side with?
Two cards are selected from a standard deck of 52 playing cards. the first is replaced before the second card is selected. find the probability of selecting a d
what is the most likely mr.white's final wish?a) to end his own suffering in deathb)to send his son back to the cemetery c)to return the 200 pounds he recieved
1. Which property is illustrated by 12.+.3+3.12.x ? identity distributive associative commutative
WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!!!!!
(3x+4)^2=14 what are the solutions?
How did civil rights movment and others fight segreagation during the civil rights movement of the 1950s-1960s?
List the three principle electrolytes found in body fluids
A sample of C3H8 has 3.20 × 1024 H atoms. How many carbon atoms does the sample contain? What is the total mass of the sample in grams?
Penicillinase, cellulase, and amylase are examples of