tristand0713
tristand0713 tristand0713
  • 12-04-2021
  • Mathematics
contestada

Target sells 12 bottles of water for 2$ and sells 24 bottles for 3$, what is the better price?

Respuesta :

kylefletcher53
kylefletcher53 kylefletcher53
  • 12-04-2021

Answer:

The 24 bottles for 3$

Step-by-step explanation:

12 bottles for 2$ x 2

= 24 bottles for 4$

This means the 24 bottles for 3$ is the better price per bottle.

Answer Link

Otras preguntas

choose the following - He or I__ ready to go.(am/is/are)​
The speed of a sound wave A. Depends on wavelength. B. Depends on the medium. C. Depends on amplitude. D. None of the above.
What is an example of synecdoche
During track and field practice yesterday, Louie ran more than 1.6 miles but less than 1.75 miles. Which of the following could NOT be the distance that Louie r
which one is it…need help ASAP!!!
Please help will give brainliest Complete the equation describing how x and y are related. ws х -2 -1 0 1 2 3 y -4 -4.5 -5 -5.5 -6 -6.5 y = [? ]x + [ ] Enter t
where will the next Olympics be held?​
round off to one decimal place please ​
hi my name is TZ I am from Miami
A horizontal board of negligible thickness and area 1.0 m2 hangs from a spring scale that reads 50 N when a 4.0 m/s wind moves above the board. The air below th