tkendrick0002 tkendrick0002
  • 12-04-2021
  • Mathematics
contestada

Sams sells a 5-lb bag of beans for $17.25. How much is the unit price?

Respuesta :

njkver36
njkver36 njkver36
  • 13-04-2021

Answer:

$3.45

Step-by-step explanation:

17.25 divided by 5 is equal to 3.45

Answer Link

Otras preguntas

Gloves are an example of personal protective equipment. a. True b. False
A small metal sphere of mass 3.1 g and charge 2.6 μC is fired with an initial speed of 5.6 m/s directly toward the center of a second metal sphere carrying char
What is the equation of a line that goes through the point (0,2) and has a slope of -1 ? A.) y=-x+2 B.) 2y=-x C.) y=2x-1 D.) y=x+2
Put the following steps of the light reactions in the correct order: 1. Light excites an electron from photosystem I. 2. Light excites an electron from photos
What is the tone and atmosphere for to kill a mockingbird chapter 12?
Shelly offers to sell Jane goods that Shelly, but not Jane, knows are stolen. Jane accepts the offer, and agrees to pay for the goods. Later, Jane refuses to ac
what did you find compelling about this painting by tavernier​
Who was Woodrow Wilson, and what did he think about the League of Nations?
Use the formula d = rt. Find t for r = 33.2 m/h and d = 375.16 m. A. 0.09 h B. 341.96 h C. 11.3 h D. 12,455 h
Starting at 48th Street, Dylan rides his bike due east on Meridian Road with the wind at his back. He rides for 20 min at 15 mph. He then stops for 5 min, turns