CarringtonMcCarthyST CarringtonMcCarthyST
  • 13-04-2021
  • Mathematics
contestada

Lainey bought a set of 20 markers for $6 sign
What is the cost of 1 marker?

Respuesta :

saraalvi00
saraalvi00 saraalvi00
  • 13-04-2021

Answer:

3 cents

Step-by-step explanation:

cost of  20 markers=$6

cost of 1 marker=?

Cost of 1 marker = 6/20 = 3/10 = 0.3

It costs 3 cents.

Answer Link

Otras preguntas

Mad Hatter Publishing specializes in genre fiction for young adults. A popular mystery author has just completed the final book in a trilogy. Currently, product
which of the following is accurate in describing the placement and classification of iodine? a. iodine is located in period 5, group 17 and is classified as a n
In an experiment, Ann mixes concentrated sulfuric acid with water in a reaction test tube. The walls of the test tube turn hot. What type of reaction has occurr
Find the distance between points P and Q. P(5, -5); Q(-2, 2)
find p(blue and even). 2 blue, 3 grean, 1 yellow, 4 mangenta, a. 1/10 b. 3/5 c. 7/10
how would i write a recursive formula for 15625, 6250, 2500, 1000
what three characteristics are used to classify prokaryotes?
Which recent discovery led to a new understanding of how genetic mutations increase the risk of cancer? A.) double helix structure of DNA B.) BRCA1 and BRCA2
If $7500 is invested at an interest rate of 5% each year, what is the value of the investment in 4 years? Write an exponential function and solve.
the work of a student to solve a set of equations is shown: equation a: y = 15 − 2z equation b: 2y = 3 − 4z step 1: −2(y) = −2(15 − 2z) [equation a is multiplie