Mxavia
contestada

Ms. Castillo spent $87.75 on shrimp. The shrimp cost $9.75 per pound. How many pounds of shrimp did Ms. Castillo buy?

Respuesta :

Answer:

9 pounds

Step-by-step explanation:

87.75 divided by 9.75 = 9

9

87.75 divided by 9.75 is 9, so she bought 9 pounds of shrimp