T4Y0NCE
T4Y0NCE T4Y0NCE
  • 13-04-2021
  • Mathematics
contestada

If a 23-ounce box of cereal costs $2.89, what should a 30/ounce box cost?

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 13-04-2021

Answer:

$3.77

Step-by-step explanation:

We can find the unit cost in dollars per ounce.

$2.89 / 23 oz = $0.1256/oz

Now we multiply the unit cost by 30 oz.

$0.1256/oz * 30 oz = $3.76956

Answer: $3.77

Answer Link

Otras preguntas

Can you please help me with number 15
Pls help if you only know the correct answer! Thanks! :)
Ankur estimated the quotient of 15 and one-third divided by (negative 4 and two-thirds) to be 3. Which best describes his error?
what is the longest song in Hamilton the musical​
Wind blowing rocks together forming smaller rocks
Why did the Mexicans fight the Spanish?
Insert two rational number between 1.3 bar and 1.4 bar​
Simplify this expression: 8x + 16 - 7x-9 -
A bottle rocket takes off with a speed of 13 m/s and is angled 55 degrees above the horizon. What is the Y component of the velocity ?
Dylan wrote "The Lonesome Death of Hattie Carroll" to protest ______. Racial prejudice social prejudice legal injustice all of the above.