bxbysnowy bxbysnowy
  • 14-04-2021
  • Mathematics
contestada

A store sells avocado for $2.80 per pound. What is the cost of a 2 1 pounds of avocado?
4

Respuesta :

06gavin2133 06gavin2133
  • 14-04-2021
$58.80 you need to multiply 2.80 x 21 to get your answer
Answer Link

Otras preguntas

The surface of a pedestrian bridge forms a parabola. Let the surface at one side of the bridge be represented by the origin (0,0) and the surface at the other s
At the end of each body paragraph in an essay, you should do all of the following except A. restate your thesis statement. B. finish your explanations. C
Dry land planting can benefit the environment by reducing the need for tillagate
what theme does the speaker description of the man support the legend
All atoms of the same element have the same what?? A. Atomic number B. Mass number C. Atomic mass
Which details from the text best support the conclusion that the author's purpose is to inform? Check all that apply. "I'd also like to demystify" "only to writ
A student gently drops a ball from different heights and measures the time it takes to fall to the ground. Which statement BEST describes why the investigation
NEED NOW!!! DONT NEED AN EXPLANATION I HAVE LIKE 5 MIN!!! Which equation represents a linear function? y – 2 = –5(x – 2) x + 7 = –4(x + 8) y – 3 = y(x + 4) y +
Why were cities built around an acropolis?
Danny is older than Felicia. The difference between their ages is 21. The sum of their ages is 35. How old is Felicia?