lailag128 lailag128
  • 11-05-2021
  • Mathematics
contestada

julie pays 6.72 for 3.2 pounds of ground beef to make hamburgers. What price per pound does she pay

julie pays 672 for 32 pounds of ground beef to make hamburgers What price per pound does she pay class=

Respuesta :

brideofbarbie brideofbarbie
  • 11-05-2021
she pays 2.10 for each pound
Answer Link
deLily2006
deLily2006 deLily2006
  • 11-05-2021

Answer:

6.72/3.2=2.1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is meaning of apprehensive?​
Determine a simplified expression for the shaded area
Which of the following is not true of the figures shown above? a. The two figures were created with bone ash that was mixed with clay, and formed and posed into
Although Vikram Patel mainly focuses on how the SUNDAR model assists underdeveloped and developing countries, he states that his model would also be empowering
ASAppppppppppppppppppppppppppppppppppp
Which phase of the cell cycle is the least common process of mitosis and what could be the reason?
The world produces about 3.9 billion tons of food every year. Of that amount, approximately 2.6 billion tons is consumed each year. The rest is wasted. What per
Which of the following sentences contains personification? My brakes screamed as the car came to a stop. The heat from the sun melted my skin as I walked home.
The speed of light is the fastest in which medium
Mi compañera de cuarto se llama María y (1) 18 años