elena43350
elena43350 elena43350
  • 11-05-2021
  • Mathematics
contestada

Martin paid $6 for4 avocados at a farm stand. He wants to know what the price would be if he bought 6 avocados

Respuesta :

barronmichelleflores barronmichelleflores
  • 11-05-2021
it would be $9 for 6 avocados
Answer Link
buckyiscoolasf
buckyiscoolasf buckyiscoolasf
  • 11-05-2021

Answer:

$9

Step-by-step explanation:

divide 6/4 to get the price per avacado so its $1.5 per avacado.

multiply 1.5 x 6 = 9

Answer Link

Otras preguntas

what is the mass of 1.0 l of water in grams?
round 39,477 to the nearest 1000
which molecule has a tetrahedral arrangement of electron pairs but is not a tetrahedral molecule?
Which of the following is an example of the commutative property? 2(5 - 3) = 10 - 6 14 + 18 + 6 = 14 + 6 + 18 27 + (3 + 9) = (27 + 3) + 9 4 + -4 = 0
Which of the following is NOT a safety precaution that should be practiced at home? A. unplugging electrical appliances not in use B. storing flammable material
who establish new york
18 tens 20 ones equal what hundreds
great britain sought and received a protectorate over part of nigeria at the berlin conference. a. true b. false
The valley of the kings is closest to which ancient city?
How do you write the sum of triple a number and 6 is 9?