tyonnaskyefountain
tyonnaskyefountain tyonnaskyefountain
  • 11-05-2021
  • Mathematics
contestada

Brian and Zach went to Village Grille for lunch. Brian‟s lunch cost $4 less than 3 times Zach‟s. The total cost for lunch was $25. How much did each boy spend on lunch? (Why did Brian eat so much?)

Respuesta :

kyleeugenemcmurray
kyleeugenemcmurray kyleeugenemcmurray
  • 11-05-2021

Answer:The cost for zachs lunch is 12$, and the cost for brins is 8$

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The u.s. economy constantly cycles through periods of expansion and contraction based on financial, political, and geopolitical dynamics. during expansionary pe
Geometry homework help
Which is the opposite of −(−15)? A) −15 B) 0 C) 15 D) 1 15
05.04 look at the diagram shown below: based on the diagram, wich of these traits are absent in marsupials amphibians ,reptiles,marsupials,dogs,cats?​
Solve for x. −1/5(x−4)=−2
Suppose that in southlandia, frictional unemployment is 2%, structural unemployment is 3%, and cyclical unemployment is 4%. what is the natural rate of unemploy
What did legalists believe government must do?
Summarize the primary stages of the cell cycle
Someone help plzz :))
oils are blank at room temperature​