lavernehmosley lavernehmosley
  • 13-05-2021
  • Mathematics
contestada

decide which of the two given prices is the better deal and explain why. You can buy shampoo in a 5-ounce bottle for $3.49 or in a 14-ounce bottle for $10.29

Respuesta :

mollyvanauken
mollyvanauken mollyvanauken
  • 14-05-2021

Answer:

The 5-ounce bottle for $3.49 is the best deal.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Solve for w . 12(3w+8)=25
helpppppppp pleaseeeee!!
17. The captain of a ship recorded the ship’s coordinates, then sailed north and then west, and then recorded the new coordinates. The coordinates were used to
Would nitrogen gas be a mineral if it has a chemical formula of n2?
Use the method of your choice to find the solution of 12 = 3v.
Who dose the figure on the left represent
What is the modern-day name given to the region east of the Mediterranean sea?
Please help me I will give metal
There are 236 juniors and seniors in Mr. Jay's math class. There are 4 fewer juniors than twice the number of seniors. How many juniors are in his class? Questi
A pair of perpendicular lines intersect at the point (7,1). Write the equation of the line that is perpendicular to the line that also passes through the point