robinsonkellyj robinsonkellyj
  • 13-05-2021
  • Mathematics
contestada

The ratio of Sam's to John's money is 4.7. The difference in their money is $9. How much money does Sam have?

Respuesta :

ndlovuthabisani31
ndlovuthabisani31 ndlovuthabisani31
  • 13-05-2021

Answer:

the answer is 3.4.7 because it's the answer

Answer Link
Anonymous123456677
Anonymous123456677 Anonymous123456677
  • 13-05-2021

Answer:

Sam has 21 dollars

the ratio is 12:21

Step-by-step explanation:

Original Ratio = 4:7  

Difference of numbers = 9

Take the first number = 4x

Then the other = 7x

gives us: 7x-4x=9

Now we find a factor of 9: 3x=9

x=9/3

x = 3

Therefore the 1st number = 4x = 4(3)= 12

2nd number = 7x = 7(3)=21

Proof: 21-12=9

Answer Link

Otras preguntas

Kimmy bought a 5 kilogram can of peanuts for $4.50. What is the unit price?
I have 4 factors. Three of my factors are 1, 2, and 10. What is my fourth factor?
Split £96 in the ratio 5 : 3
What is the correct way to use infinitive after the verb “help”: with or without “to”?
Air can best described as a mixture of
The movement known as the Enlightenment occurred during
what group is generally held responsible for the terror attacks of september,11 2001?
The biblical character who lived in ur was
why was the neutrality proclamation issued by Washington
Which words in this sentence make up the verb phrase? This camp will always be a good place for young artists. A. will always be B. camp will C. a place for