miagarduno
miagarduno miagarduno
  • 13-06-2021
  • Mathematics
contestada

If 12 rolls of toilet paper cost $4 how many rolls of toilet paper can you buy for $8?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 13-06-2021

Answer:

24 rolls

Step-by-step explanation:

12 rolls           x rolls

------------  = ------------------

4 dollars           8 dollars

Using cross products

12*8 = 4x

96 = 4x

Divide by 4

96/4 = 4x/4

24 =x

24 rolls

Answer Link

Otras preguntas

Select all correct answers. Which of the following statements are true about the energy used in the rock cycle? A. Energy is needed in almost every step of the
Match each wave characteristics to its description
1. La expresión "montaña de fuego" hace referencia a ____. un incendio forestal en la montaña un volcán 2. Dentro del Parque Nacional, en distintos puntos, se p
What is the purpose of the body mass index
1.Chief of state a.veto power 2.Chief executive b.power to carry out the law 3. chief administrator c.presiding power
PLS HELP ASAPWhich reason do some people give to explain why women earn less money than men, other than discrimination? Question 9 options: A) Some women put t
PLEASE HELP ASAP The process of nitrogen fixation involves A. consumers eating producers B. decomposers moving nitrogen into the soil C. producers moving nitrog
The market demand curve for a firm operating under perfect competition is
Quelle phrase est correcte?
Three people are sitting on a bus. Justin is seated 8 feet directly behind Maria and 3 feet directly left of Tristan. How far is Maria from Tristan? Round to th