davidtrott9971 davidtrott9971
  • 14-06-2021
  • Mathematics
contestada

Marissa went to the store with $20 and returned home with $5.36. If she bought only 3 gallons of ice cream, what was the cost of each gallon of ice cream?

Respuesta :

sscott1412
sscott1412 sscott1412
  • 14-06-2021

Answer: $4.88

Explanation: $20.00-$5.36= $14.64

$14.64÷3= $4.88

Answer Link

Otras preguntas

DUE SOON If the midpoint of A (a,b) and B (2,-6) is M (-2,6) Find the value of a then b
Proving Pythagorean Theorem
convert a measurement of 1.0 x 10-4 cg to its equivalent in mg please help
If y = -2x + 2,explain how you know that the graph will pass through the point B(0;2)​
Identify each angle relationship. Then find solve for the missing value.
7 4 5 4 E www pre image 3. Translate triangle ABC using the rule (x, y) → (x-3, y + 2) A(2, 5) B(-3, 6) C(0, -4)
Find the value of x. A. 33 in B. 35 in C. 11 in D. 1141−−√ in
The function f(x) = -2-^3 + 5x^2 - 3x + 1 is A. Neither even or odd B. Odd C. Even D. Symmetric about the y-axis
convert a measurement of 1.0 x 10-4 cg to its equivalent in mg please help
How many straight-chains alkynes have the molecular formula C7H12?