jujuhewlett
jujuhewlett jujuhewlett
  • 13-12-2016
  • Mathematics
contestada

if 3 3/4 a pound of candy cost $20.25, how much would 1 pound cost

Respuesta :

SJ2006
SJ2006 SJ2006
  • 13-12-2016
3 3/4 pound = 20.25
15/4 pound = 20.25

So, 1 pound of candy = 20.25 * 4/15 = 81/15 = 5.4

So, your final answer is $5.4

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

let f(x)=x+8 and g(x)=x^2 -6x-7. find f(g(2))
Choose the right variant 1 This book will take to years to write. A. After two years I'll write this book B. In two years time I'll have written this book C . A
let f(x)=2x+2. solve f^-1(x) when x=4.
What does the random variable (r) for a binomial experiment of n trials represent?
Is velocity related to momentum
Ricky had 50 cookies and gave 72% of the cookies to his friend Alice. Find the number of cookies Alice receive
7.25 times 8 1/2= what?
Why are chloroplasts absent in epidermal cells ?
Is economic equality an attainable goal?
Is economic equality an attainable goal?