22alyssacof 22alyssacof
  • 13-08-2021
  • Advanced Placement (AP)
contestada

It costs Mike $5 to make a cake, which he then sells for $15. $10 is Mike's:

cost.

price.

profit.

demand.

Respuesta :

name372
name372 name372
  • 13-08-2021

Answer:

Profit

Explanation:

Profit is the amount of money earned from a product, Mike earned $10, that is his profit.

Answer Link

Otras preguntas

how to find the measure of the numbered angles in each rhombus (9 and 10 and 11)
A pole that is 3.5m tall casts a shadow that is 1.23m long. At the same time, a nearby tower casts a shadow that is 40.25m long. How tall is the tower? Round y
Briefly describe the outcome of the battle of the Hundred Slain
How do you say “I love oranges” in Spanish? A. Me gustan las naranjas. B. Me encantas naranjas. C. Me encantan las naranjas. D. Me gusta las naranjas.
the scores for a basketball team are 72, 84, 102, 73, 90 and 83. the scores for the next two matches bring the average up to 90. what was the total score of the
It took researchers three weeks to analyze a large amount of data using a supercomputer. How many minutes did it take them to analyze the data? 1,440 minutes 4,
I am greater than 10. I am less than 20. I have 6 extra ones. What number am I? EXPLAIN YOUR ANSWER!!!!!
1. This is the graph of which equation? You may want to use x and y intercepts to help you decide. x + 5y = 25 x + y = 4 5x + 5y = 25 2x + 3y = 18 2. This is th
What kind of line is being constructed in the series of diagrams?
Which of he following is the best description of extensive writing? A. the general writing topic is chosen for the writer B. writers do not need to keep an audi