dinnamorato78 dinnamorato78
  • 13-08-2021
  • Mathematics
contestada

(b) Ivanna bought 9 pounds of flour for $5.
How many pounds of flour did she get per dollar?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 13-08-2021

Answer:

1.8 pounds per dollar

Step-by-step explanation:

Take the pounds and divide by the dollars

9 pounds / 5 dollars

1.8 pounds per dollar

Answer Link

Otras preguntas

In mcculloch v. maryland, the supreme court user: in mcculloch v. maryland, the supreme court rulled what?
how long a period was prehistory
We all made an effort to work harder. Identify the phrase in bold. A. verb phrase B. prepositional phrase C. gerund phrase D. infinitive phrase
Which of the following points is a solution of y > |x| + 5? (0, 5) (1, 7) (7, 1)
Solve for P. 4p = 1/2
What country acquired the Congo basin
inverse of y=7x^2-3
according to the map slaves were MAINLY
$4000 at 6.5% for 5 years.
How did the Cuyahoga River influence the US environmental movement? A. The Cuyahoga River Cleanup Project was the first successful attempt to clean up the natio