madisonnichole56 madisonnichole56
  • 11-09-2021
  • Mathematics
contestada

Kate bought a bag of grapes that was 3.2 pounds. The bag of grapes cost $6.24. What was the price per pound for the bag of grapes.

Respuesta :

umaira1901 umaira1901
  • 11-09-2021

Answer:

$1.95

Step-by-step explanation:

3.2 pounds -> $6.24

1 pound -> $6.24÷3.2=$1.95

Answer Link

Otras preguntas

o What is an example of something (a law, organization, institution, etc.) that exists today because of the reform movement in the 1800s?
In my carpenter shop I make 3 legged stools and 4 legged chairs. I looked at my days output and counted 55 legs and 16 seats. How many stools and how many chai
What provides the force necessary to start a building or bridge oscillating?
Write a word problem that would require you to use 5,621 divide by 23.
A fire hose 5 centimeters in diameter is used to fill a 225-liter bucket. If it takes 15 seconds to fill the bucket, what is the speed at ...
Which statement implies that A and B are independent events?
Find the nonpermissible replacement for 'n' in this expression (-8)/(5n)
How do you solve   X squared =17
what are the currents caused by temperature and salt levels called PLEASE HELP
Write a word problem that would require you to use 5,621 divide by 23.