daphneirisalmonte daphneirisalmonte
  • 12-09-2021
  • Mathematics
contestada

Express $15 for 10 gallons as a unit rate.

Respuesta :

OverpoweredNoob
OverpoweredNoob OverpoweredNoob
  • 12-09-2021

Answer:

$1.5 per gallon

Step-by-step explanation:

$15 / 10 gallons = $1.5 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

In the past, Ben has been able to hit a baseball at the batting cage 20% of the time. He decides to head back to the batting cage. What is the probability that
how much is 1 and 3/4ths times 2
below is the graph of f(x)=2In(x). how would you describe the graph of g(x)=4In(x)
The equation of the circle whose center is at (3, 7) and whose radius is 6 is
I need this factored
A one pound brisket takes 50 minutes to cook at 375°F. How long would it take a 3 1/2 pound brisket to cook?
Which rule can you use to convert a mass in centigrams to a mass in milligrams?
is it true that babies kick in the womb because their nails are growing in?
Which of the following best explains freezing point depression? the decrease in the freezing point of a solution as a function of the number of particles that a
copiaza textul de pe caiet si completeaza spatiile libere