jj509 jj509
  • 12-09-2021
  • Mathematics
contestada

If one poster cost $6 how much would it be if I wanted to buy 80

Respuesta :

PeterPan58
PeterPan58 PeterPan58
  • 12-09-2021
EXPLANATION:
Cost of 1 poster= $6
Cost of 80 posters= $(6*80) = $480

ANSWER: 80 posters would cost $480

Hope it helps u!
Answer Link
yoursuspicious
yoursuspicious yoursuspicious
  • 12-09-2021

Answer:

it would cost $480

Step-by-step explanation:

1 poster = $6

80 posters = ?

80 posters = $6 x 80 => $480

                 

Answer Link

Otras preguntas

What type of sentence this is
Once in the system, what do females receive fewer of than do their male counterparts?
can someone show me how to do this problem: find the domain and write the set notation [tex]\frac{14x}{x-3}[/tex]
Why did wingina stop giving food to the colonist
What does j equal if the question is j - 3= 3
Jin spent 32hours on math and art homework last week She spent about 30 percent of this total on math.About how many hours were spent on Math?
Can somebody tell me WHY it won't let me answer questions??? HELP ME
the bakery has 15 donuts, 5 cupcakes, and 20 cookies in its display case the ratio of cupcakes to donuts
Which sample of matter has a crystal structure? A) Hg(l) B) H2O(l) C) NaCl(s) D) CH4(g)
15,789,200 what place is the eight in?