dtimmons731 dtimmons731
  • 13-09-2021
  • Mathematics
contestada

If sour patch kids cost $3.99 a pound how much does 1.5 pounds cost

Respuesta :

DaniLovesFrogs
DaniLovesFrogs DaniLovesFrogs
  • 13-09-2021

Answer:

$5.99

Step-by-step explanation:

multiply $3.99 by 1.5

3.99

x 1.5

_____

5.985

Round to the nearest hundredth, which equals the answer, $5.99

Answer Link

Otras preguntas

12x-5y=-20 y=x+4 Solve for y and x
1) Moira bought $.65 worth of stamps. She paid for them with 15 coins. What coins did she use? 2) An office building has 10 floors of the same height. How many
the ratio of trucks to cars are in the ramp is 2 to 8. If there are 335 trucks in parking lot how many cars are there ​
Messy Marvin buys a bag of peanuts and eats 20% of whatever is in the bag each day. If there are 256 peanuts left in the bag after three days, how many peanuts
solve the following system:y=4x+5y=x-4​
Consider the following statement: The sum of two numbers is always greater than the larger number. Which of the following is true? A The statement is true beca
Conjugate the verb in parentheses in the preterite tense. Yo (ir) fui fue fuio fuo
.3333 is considered a rational number. What makes this number rational? Explain your reasoning.​
14. On a hot day in your hot kitchen, you decide to work with the refrigerator door open in an attempt to have the refrigerator cool the room. Which of the fol
What is sorting?????