angelsade5 angelsade5
  • 13-09-2021
  • Mathematics
contestada

8. Which is the better buy?
4 candy bars for $5.00 or
3 candy bars for $3.30

Respuesta :

amayawilliams39
amayawilliams39 amayawilliams39
  • 14-09-2021

Answer:

1. Divide

4 divided by 5.50

3 divided by 3.30

1. About 0.7

2. About 0.9

This means that 4 candy bars for 5.00 is the better buy!

Step-by-step explanation:

Hope this helps!! :))

Answer Link

Otras preguntas

If you don’t have a particular religion… How do you gain your values? How do you feel about religion in general. Do you think it’s necessary or useful? Do you d
How does the inclusion of an interview with Joshua Plotnik, a postdoc in experimental psychology at the University of Cambridge in the United Kingdom and the le
0.01 mol of Ag₂O in grams
Emilia is designing a prize wheel for her school. 200 students will spin the wheel once each. Emilia wants the expected number of winners to be 90. If the wheel
On December 13,2007 one U.S. dollar was worth 0.69 euro On that date, how many dollars was 110.66 euro worth? Round your answer to the nearest hundredth of a do
What is the main difference between Enlisted vs. Officer?
It is generally acknowledged that as human beings age, it becomes more difficult for them to lose weight, or even maintain their current weight. People find the
should people have the right to own a gun
A salesman bought a computer from a manufacturer. The salesman then sold the computer for $15600 making a loss of 25%. What amount did the salesman pay the manu
Using the Fraction Method, order the following decimals from least to greatest. .6 .56 .17 .824