rushilmistry1234
rushilmistry1234 rushilmistry1234
  • 14-09-2021
  • Mathematics
contestada

7litres of gas cost 3.43 how much will 15 litres of gas​

Respuesta :

cordeliaeobermiller1
cordeliaeobermiller1 cordeliaeobermiller1
  • 14-09-2021

Answer:

$7.35

Step-by-step explanation:

3.43/7=.49 per gallon

.49*15= $7.35

Hope this helps:)

Answer Link

Otras preguntas

If the scale on a map shows 1 in. = 100 mi., and you determine that two cities are 5.5 in. apart, how many actual miles is this? Question 11 options: 55 mi. 550
Nucleic acids are composed of: a: a phosphate group, a pentose sugar, a nitrogen base b: a phosphate group, a pentose sugar, a carboxylic acid c: a pentose sug
If two vectors are perpendicular then what is the condition​
Which of the following is the definition of a phalanx? A. form of soldiers carrying overlapping shields and long spears B. type of specific gear the hoplites wo
John ate 1/6 of a cake. Mike ate 1/12 of it. How much of the cake did the two boys eat?​
explain the recommendations for nutrition care for Parkinson’s Disease disorder.
Please help! Greatly appreciated sorry for really bad quality
plz answer the question correctly plz if it's wrong plz correct it​
Which hypothesis states that the moon originally broke away from earth during its early formation a.accretion hypothesis B. Fission hypothesis C. Giant impac
0.12 is a repeating decimal4. Write 0.12 as a fraction. Let x= 100x=100x- x= -99x=x=So 0.12 is equal to ​