jahahhahahahhahahahh jahahhahahahhahahahh
  • 16-09-2021
  • Mathematics
contestada

Betty goes to the movies. She
spends equal amounts of money
on her ticket and at the snack
stand. If her total bill is $25.50,
how much did she spend at the
snack stand?

Respuesta :

HayleeBaughn
HayleeBaughn HayleeBaughn
  • 16-09-2021

Answer:

$12.75

Step-by-step explanation:

Divide $25.50 by 2 and you get $12.75. So she spent $12.75 on the tickets, and $12.75 at the snack bar!

Answer Link

Otras preguntas

what is the future tense Paco come el pescado
Write a problem that by comparing feet and inches using a model.include a solution. Explain why are you changing from a larger unit into a smaller unit
A man has an old truck that gets 15 miles per gallon. In January, he started using his bike to commute to and from work. He lives 9.8 miles away from his job si
What are five facts about Karl Marx's ideals of communism?
Besides the elderly and retired, who can benefit from Social Security?
a store pays $10 for a bracelet,and the markup is 115%
What is the unit rate of 115miles in 2hours
what is an adjective phrase a conjunction and interjection
If temperature increases, then pressure __________. stays the same decreases increases
what's 5/6 + 1/2, I just need the fractions