mowens0713 mowens0713
  • 11-10-2021
  • Mathematics
contestada

A 3 fl oz bottle of orange juice costs $21 and a 6 fl oz. bottle of orange juice
costs $36. Which is a better buy?

Respuesta :

r5360b r5360b
  • 11-10-2021

Answer:

6floz bottle of orange juice.

Step-by-step explanation:

21*2=42

$42 for 6floz of juice vs $36 for the same amount. 36 is the better deal!

Answer Link
kiniwih426
kiniwih426 kiniwih426
  • 11-10-2021

Answer:

6 fl oz. bottle of orange juice

Step-by-step explanation:

For the  6 fl oz bottle to be equal to the 3fl oz bottle prize, it would need to cost 42, but since it only costs 36$, it would be the better deal.

-kiniwih426

Answer Link

Otras preguntas

What is one way the bubonic plague was spread
did the nazis cause wwii?
Which ratio is proportional to 12/18? A. 20/45 B. 1/3 C. 30/45 D. 4/5
Find the volume of a rectangular holding tank whose dimensions are 5p feet, 2t feet, and 4w feet. (V = lwh)
when can soldiers be quarterd in citizens
For lunch , dawn chose green salad , fruit salad , and minestrone soup . Her lunch is rich in which nutrient ?
what is the result when like terms are combined in the expression 3a+4d+a+2d
what is 16 squared plus 36 squared
Help me with all three problems! This is due tommorow
What are the real zeros of y=(x+3)^3+10 Can someone please teach me how to do this