notsmartperson45723
notsmartperson45723 notsmartperson45723
  • 12-10-2021
  • Mathematics
contestada

Please answer bOtH questions ❤ tysm
Pablo has ten dollars. He wants to buy 7 packs of gum. Rach pack of gum costs $1.50. Does he have enough? How do you know? ​

Respuesta :

helpme69111 helpme69111
  • 12-10-2021

Answer:

no. it costs $10.5

Step-by-step explanation: first you multiply 1.5 ( how much it costs) by 7 ( how much hes gonna get) and that equals 10.5. as you can see, thats 5 cents more than 10 dollars

Answer Link
PandaAcademic29
PandaAcademic29 PandaAcademic29
  • 12-10-2021

Answer:

No, he does not have enough. Here's why.

Step-by-step explanation:

Pablo has 10 dollars, and each pack of gum costs $1.50. He wants 7 packs, so we do $1.50 times 7(for 7 packs.)

$1.50 times 7 is $10.50, which leaves Pablo 50 cents short.

He does not have enough money.

I hope this helps you! Have a great day.

Answer Link

Otras preguntas

100 POINTS! PLEASE HELP! 1. What is the value of x? Enter your answer in the box. x = __ 2. What is the value of x? Enter your answer in the box. x = __ (images
you can speed from 0 to 25 m/s in 25 seconds and your friend can speed up from 0 to 6 m/s in 6 seconds. who is faster
the snake went away without(......)
3. When lactose is digested properly, what happens to the simple sugars produced?
Help i need help on this homework
What is the constant of proportionality? 48= 4k
What is flexibility and why is it important
Jose earns extra money, m, working two weekends with his dad. He is saving to buy a new pair of skis that cost $147. Fantasia says that jose needs to earn more
Rewrite 1/2 using sixths.
Please help help me ASAP refer to the color wheel to identify the color scheme​