caunniswim10
caunniswim10 caunniswim10
  • 13-10-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store 2/5 of a pound of grapes cost $2. What is the price per pound of grapes?

Respuesta :

epuckett0405 epuckett0405
  • 13-10-2021
Answer 5 dollars per pound

1/5 a pound cost 1 dollar so 1x5=5
Answer Link
Sjfrost2006
Sjfrost2006 Sjfrost2006
  • 13-10-2021

Answer:

$5 per pound of grapes

Step-by-step explanation:

Because 2/5 a pound of grapes cost $2 you would add another $2 for 4/5 pound of grapes. Then, you would divide 2 by 1/2 to get $1.

So 1 pound of grapes = $5

Hope this helps!!    **please give me brainliest :)

Answer Link

Otras preguntas

is glass biotic or abiotic factor?
Find the inverse function of f(x)= [tex] \sqrt{x+4} +7[/tex]
Simplify the expression. 1. (2z³)³ Simplify the expression. 2. (-8ab)² Simplify the expression. 3. 6 (x³)²
is glass biotic or abiotic factor?
Explain what an Historian, Archaeologist and Geographer do in their jobs.
How had the townspeople of Gettysburg originally intended to pay for the burial of so many soldiers? A. The townspeople were going to pay for the burials themse
The American political process of allowing all citizens to vote and run for government positions was inspired by the __________.
A bag contains y fruits. A box can hold 4 times as many fruits as the bag. a. How many fruits can the box hold? b. If y = 8, how many fruits can the box hold?
Solve. 8y – 24 > –16 A. y > –5 B. y > –1 C. y > 1 D. y > 5
what is 15 1/5 plus 4 3/8