ashtoncam23 ashtoncam23
  • 14-10-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal 16 oz for 3.36 or 24oz for 4.80

Respuesta :

epuckett0405 epuckett0405
  • 14-10-2021
The answer would be 24oz for 4.80
Answer Link
anasweeney43 anasweeney43
  • 14-10-2021

Answer:

A better deal is 24 oz for $4.80

Step-by-step explanation:

3.36/16 = $0.21/oz

4.80/24 = $0.20/oz

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is true of the Supreme Court's decision in Brown v. Board of Education of Topeka? A. It ruled that desegregation was a state issue, but t
The industrial revolution in the United States is made possible by: Sufficient capital, England's industrial revolution, the Indians. P.S.: more than one answer
If the ratio of the arc length to r is 1, then the measure of is 1 radian. The ratio of arc length to r is always equal to 1. If the measure o
a pitcher could hold two twelfths of a gallon of water. If Roger filled up nine pitchers, how much water would he have?
PLEASE HELP I GIVE THANKS
Columbus' discovery of the New World did more harm than good. I need 3 points
NOT A MULTIPLE CHOICE QUESTION, I NEED AN ANSWER FOR ALL!!! I. The Bread Machine (25 points) In real life, you must often make choices about whether to buy some
Rough seas with dangerous icebergs describe which of the following locations? rio drake amazon angel
David is filling five 3/4 quart bottles with a sports drink. His measuring cup only holds 1/4 quart. How many times will David need to fill the measuring cup in
What two oceans touch Australia?