maura2246 maura2246
  • 14-10-2021
  • Mathematics
contestada

Find the unit price of 48 golf balls for $38.97. Round your answer to the nearest cent if necessary.

Respuesta :

teegeenete teegeenete
  • 14-10-2021

Answer:

unit price is $0.81 cents

Step-by-step explanation:

To find the unit price we have to divide the total price by the number of golf balls.

38.97 ÷ 48=.811875 rounded to the nearest cent  .81

Answer Link

Otras preguntas

what is a device that transforms thermal energy to mechanical energy
Why did the Virginia Company give settlers the right to self-government?
what times what equal 16?
What is 689 divided by 53
What is 689 divided by 53
What is 689 divided by 53
what is a device that transforms thermal energy to mechanical energy
what is a device that transforms thermal energy to mechanical energy
Jamaal buys his clothes at Super Discounts. On Saturday, he bought shoes regularly priced at $40 for 25% off, and a jacket regularly priced at $100 for 30% off.
You work at a clothing store, and your boss wants you to find out which type of shirt had the highest percentage of sales. You found that 13 out of 20 tank tops