henryrojas68 henryrojas68
  • 12-01-2015
  • Mathematics
contestada

Jack bought a pizza and a drink for $2.65. if the pizza costs a penny more than 3 times the cost of the drink, how much did each cost?

Respuesta :

macio06 macio06
  • 12-01-2015
To get the answer we can prepare equation. Lets assume x its drink. 
Finally we get the equation
3x+x+0.01=2.65
4x+0.01=2.65        /-0.01
4x=2.64               /:4
x=0.66 - cost of drink
3x+1 ----  3*0.66+0.01=1.99 - cost of pizza
Answer Link
luluann44 luluann44
  • 12-01-2015
66 cents for drink. and 1.99 for the pizza. hope thus helped
Answer Link

Otras preguntas

what is the value of x 1/5 = 25/x
What is (4-3i)(2+I)\4+3i
Why is the earth not covered with bacteria?
When finding the perimiter of a figure on a grid, why do you not count the spaces inside the grid?
Which is a theme of "Perseus and the Quest for Medusa's Head"? A. Nothing good can come from battling one who has more power than you. B. Good sense is as im
Write 106,000,000 in scientific notation
22. What was a finding of the Supreme Court in the Dred Scott case? Slavery was illegal. Slaves were citizens. Slavery was a choice each state could make. Slave
I don't know how to do order of operations with fractions ,exponents and whole numbers?
what mutiplication equals to 1400
what is the value of x 1/5 = 25/x