naziyapinckney
naziyapinckney naziyapinckney
  • 15-10-2021
  • Mathematics
contestada

what is the better buy
1. 2 trains for $25
or
2.6 trains for 90$

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-10-2021

Answer:

1.2 trains for $25.

Step-by-step explanation:

For 50 dollars, you could get 2.4 trains with the $25 dollar option.

For 90 dollars (an extra 40 dollars!) you only get 0.2 more trains.

If you add another $25 to the current $50 on the other option, you get 3.6 trains.

So, 1.2 trains for $25 must be the better option as you can get an extra 1 train for 15 dollars less!

Hope this helps!

Also, who buys 0.2 or 0.6 of a train? -_-

Answer Link
alaalcel602
alaalcel602 alaalcel602
  • 15-10-2021
2 trains for 25 because if you find the unit rate of both the first one has a lower rate
Answer Link

Otras preguntas

The two triangles are similar. There are two possible values of x. Work out each of these values. State both assumptions you make in your working. You must stat
I NEED HELP ANSWER ASAP. I NEED SOMEONE WHO CAN I HELP ME WITH MY OTHER QUESTIONS
[tex]( \frac{8}{27} ) ^{ \frac{1}{3} } [/tex]= ?​
Write an absolute value equation that has the solutions x= -6 and x = 10. The equation is blank
Help!!! What is the area of this shape????????
Can someone help me ASAP pleaseee
n All but which type of produce should be kept in a cool, dry, ventilated storage area? bananas O apples avocados onions
3x+4=17x-10 what is x
Jasmine is planting flowers at her house. She really likes daisies. Jasmine has a budget of no more than $50 to spend on flowers for her yard. Each Daisy is $1.
Explanation & Process Needed