196665 196665
  • 15-10-2021
  • Mathematics
contestada

A 2-yard piece of copper wire costs $26.16. What is the price per foot?

Respuesta :

BP3459
BP3459 BP3459
  • 15-10-2021

Answer:

$4.36

Step-by-step explanation:

there are 6 ft in 2 yards so you divide 26.16 by 6 which is 4.36

It is $4.36 for a foot of copper wire.

Answer Link

Otras preguntas

what came first? Fighting at Lexonton and Concord Olive Branch Petition
An author usually has a definite purpose for writing something.
10 sentences about my house in French
write 25x10 to the power of 6 in standard form
Mention five (5) basic contents of a visitors book​
Esas hamburguesas no son muy buenas pero (those over there) son deliciosas.
Please help me with #1
paano mo maipapakita ang pagiging tapat
When are workers required to wear gloves
What are examples of Holden's external and internal conflicts in the Catcher In The Rye?