Respuesta :

We can divide 15 by 4. This gives us 3.75. This means that each pizza costs $3.75. I can now multiply 3.75 by 5.

3.75(5) = 18.75

5 pizzas cost $18.75.

Answer:

5 pizzas cost 18,75

Step-by-step explanation:

4:15=5:x

4x=15*5

4x=75

x=18,75

Otras preguntas