zariajc1 zariajc1
  • 14-11-2021
  • Mathematics
contestada

Gabriella bought 8 chicken wings for $4. What was the cost of the wings in wings per dollar?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 14-11-2021

Answer:

2 wings/dollar

Step-by-step explanation:

The unit cost is $4 / 8 wings, or $0.50/wing.  This is equivalent to 2 wings/dollar.

Answer Link

Otras preguntas

Jacqueline's mother tells her children that they will experience a "moment when you walk into a room and no one there is like you"
What is the value? I’m confused lolz {}:
NAME THIS FIGURE (multiple choice)m
Please help due tofay
PLEASSEEEE HELPPP ME HURRRYY
Which of the following sentences contains a double negative? A. Get out and play some sports before it rains. B. I get less and less every time I shop at that s
The free verse structure reflects the same concept, in free verse, there is not a specific format, structure, style, or rhyme scheme that needs to be followed.
0.2(7x+18) Equals what A. 14x+36 B. 14x+18 C. 1.4x+3.6 Please help...
The base of the sandbox is shaped like a parallelogram. He parallelogram base has an area of 9 square feet and the sand box gas a volume of 13.5 cubic feet. Wha
I am working on 5 other assignments can someone please, do this one thing for me. All you have to do is goog/le all the things in the photo please and thank yo