applebyaaden
applebyaaden applebyaaden
  • 15-11-2021
  • Mathematics
contestada

Yolanda bought 12 pounds of rice for $5 . How many pounds of rice did she get per dollar?

Respuesta :

jimthompson5910 jimthompson5910
  • 15-11-2021

Answer:  2.4 pounds per dollar

Explanation:

We can set up the ratio

12 pounds : 5 dollars

Then divide both parts of that ratio by 5 so that the "5 dollars" becomes "1 dollar"

  • 12/5 = 2.4
  • 5/5 = 1

The ratio 12 pounds : 5 dollars is equivalent to 2.4 pounds : 1 dollar

Answer Link
lynnlyheng lynnlyheng
  • 15-11-2021
2 pounds per dollar.
Answer Link

Otras preguntas

please explain, I don't really get it
What is the value of this please help
How would I write 21/8 as a mixed number?
The Miller family visited Mama's kitchen and ordered 4 hamburgers and 3 medium fries and paid $17.35. James ordered a medium drink , and a hamburger , and mediu
What Countries Have limited and unlimited governments?
What two things must you know to find the momentum of an object? :( anyone?
How do you write 7,330,968 in expanded form
During football game, Kevin gained five yards on the first play. Then he lost seven yards on the second play. How many yards does Kevin need on the next play to
Why do geographers study human systems and human environment relationships?
Tom has twice as many marbles as Luke. Together they have 39 marbles. How many marbles does Tom have?