A group of 7 students went bowling. Each student rented bowling shoes for $x and spent $15 on snacks. A group of 6 adults also went bowling and paid twice as much to rent bowling shoes as each student. Each adult also spent $12.50 on snacks. If both groups spent the same total amount, what was the cost for each adult to rent bowling shoes?

Respuesta :

Answer:

no they didn't spent the same total amount

Answer:

$3.52 (rounded to nearest penny)

Step-by-step explanation:

7x + 15(7) = 12(2x) + 12.5(6)

7x + 105 = 24x + 75

105 = 17x + 75

30 = 17x

1.76 = x

3.52 = 2x