flipflopchick02
flipflopchick02 flipflopchick02
  • 15-11-2021
  • Mathematics
contestada

A 9-ounce can of peaches sells for $1.26. Find the unit price.​

Respuesta :

Mykie2020 Mykie2020
  • 15-11-2021

Answer:

0.14 per ounce

Step-by-step explanation:

1.26 ÷ 9= 0.14

Hope this helps! :)

Answer Link

Otras preguntas

if the legs of a right triangle are 7 inches and 3 inches. What is the length of the hypotenuse?
It would be amazing if u helped me with the question below, thx! <3
Express the area of a square with sides of length 2xy^2 as a monomial.
Another one help! If you can
The nuclear binding energy of one nitrogen-14 atom is (BLANK) x 10A J. Round to 3 significant digits. What is the answer to the blank?
how do u use clinche in a sentence what the meaning of it
Please help! I’m very confused on this question. I’m not very good at geometry.
What is the area of a sector with measure of arc equal to 90° and radius equal to 1 foot? 0.25 sq. ft. 0.5 sq. ft. sq. ft.
How is an occluded front different from a cold front
Bruce and Karen have a new-born baby, Lisa. Generous grandparents have made a gift of $15 000 available for Lisa. Bruce and Karen have decided to invest this in