summerh36
summerh36 summerh36
  • 11-12-2021
  • Mathematics
contestada

A 9-foot roll of waxed paper costs $4.32. What is the price per inch?

A 9foot roll of waxed paper costs 432 What is the price per inch class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 11-12-2021

The price per foot is $0.91

Step-by-step explanation:

A 6-yard roll of butcher paper costs 16.38

1 yard = 3 foot

6 yards = 3 times 6 = 18 foot

the cost of 18 foot is $16.38

To find price per foot, we divide the cost of 6 yards by 18

16.38÷ 18 = 0.91

The price per foot is $0.91

Answer Link

Otras preguntas

write a story that ends with the sentence it pays to wait ​
In a paragraph of approximately EIGHT lines discuss how the air circulation cell at C developed. ​
Question 7 of 10 A sample of 64 is taken from a population, with the mean of the sample being 119 and the standard deviation of the sample being 16. What is the
please answer the bottom question of “why were the jews targeted” the rest of the page is the reading to answer the question
Answer This Question Please!!!!!
work out the area of this shape​
Find the domain of fg f(x) = x + 2 g(x) =1/x + 2
please help due now!​
What are your considerations to ensure that you will arrive in a sound decision?
Which of the following helped George Washington in his first term as the first president?