jelenabojovic870 jelenabojovic870
  • 12-12-2021
  • Mathematics
contestada

Some nuts cost $22/kg. How much would 150 g cost?

Respuesta :

jazziechann jazziechann
  • 12-12-2021

Answer:

$3.30

Step-by-step explanation:

1 kg = 1000 g

therefore, 150 g = 0.15 kg

multiply the cost by the amount

22 x 0.15 = 3.3, or $3.30

Answer Link

Otras preguntas

Lara is trying to remember events from her life as an 18-month-old. However, as hard as she might try, she has no conscious memory for anything that occurred be
Who watched the movie Lord of the Rings? Who tried to take the ring from Frodo: A.) Galadriel B.) Saruman C.) Faramir D.) Boromir
Kenneth's parents own a cattle ranch. When they become too elderly to run the ranch by themselves, Kenneth moves back to the ranch to help them. With his parent
difference between light and chemical energy
Explain the relationship between the U.S. Constitution and the Georgia Constitution. (Georgia Gov. Workbook)
Due to new regulations, grocery stores that would like to pay better wages in order to hire more workers are prohibited from doing so.Price ceiling Binding The
The energy transferred by a force to a moving object?
Your client has asked you to run an NMAP scan against the servers they have located in their DMZ. They would like you to identify the OS. Which of the following
What is m∠SRW? 18 54 126 108
of a parabolic arch and is to have a span of 100 feet. The height of the arch a distance of 40 feet from the center is to be 10 feet. Find the height of the arc