liljoon2003 liljoon2003
  • 14-12-2021
  • Mathematics
contestada

which is a better buy? 3-pound bag of candy for $6.04 or 9-pound bag of candy for $18.45?

Respuesta :

sweg69
sweg69 sweg69
  • 14-12-2021
The first option is the correct answer

Explanation
Multiply the 3 pound bag value by 3 giving you 18.12 which is less than the 9 pound bag
Answer Link
sofiabarquero2004 sofiabarquero2004
  • 14-12-2021

Answer:

the 3 pound bag

Step-by-step explanation:

6.04÷3= $2.013 per pond

and

18.45÷9= $2.05 per pound

You want to pick the lesser value because that means it will cost you less.

Answer Link

Otras preguntas

6. Cross product: A= (2,3,4) B= (2,4,6)
The measure of angles of a PQR are in the ratio 2 : 3 : 5 the measure of largest angle. A. 90° B. 54° C. 36° D. 85° Someone please help ne
Who benefits from President Johnson's plan?
Is 60/55 and 7/42 proportional
Giving brainlest (NO SCALPERS)
With energy released from ATP, what are the products of the chemical reaction? How does the ATP molecule differ from the RNA nucleotide?
the four criteria of a planet
the sum of five and twice a number is 33
Question Solve the inequality -x > -34
What is the radius and diameter of the following circle? 7 cm Diameter = - Answer: Radius = Diameter = ​