arleyjeune6 arleyjeune6
  • 15-12-2021
  • Mathematics
contestada

At a candy store you could get 2 giant lollipops for $4.90. How much would it cost to buy 6 lollipops. (Please help)

Respuesta :

whitneyweiobiren
whitneyweiobiren whitneyweiobiren
  • 15-12-2021

Answer:

$14.70 for 6 lollipops

Step-by-step explanation:

  1. Because you have 2 lollipops for $4.9, and we need to find the cost for 6, we can multiply by three.
  2. 2*3=6, and 4.9*3=14.7
  3. Therefore, you pay $14.70 for 6 lollipops
Answer Link

Otras preguntas

3x+6/x^2-x-6+2x/x^2+x-12 place steps to determine the sum of the expressions in the correct order
What is the radius of a circle that has an approximate circumference of 81.64 meters? Round your answer to the nearest whole number. r = ___ m
Answer the question in a complete French sentence and using the correct form of Être: You may copy and paste the accented characters from this list if needed:
The number of visitors to a website is called web traffic. True False
A local hospital tracked the blood type and gender of the patients they saw one day. Which is a fair statement?
What values for q (0 ≤q≤2π) satisfy the equation? 22√sin q + 2 = 0
Help anyone ??? Please
Human embryos have a developmental stage during which they have a tail and pharyngeal pouches (those pouches develop into gills in fish). how can we explain the
Which trait is not associated with Creon’s character? A. pride B. compassion C. disrespect D. ruthlessness Please select the best answer from the choices pro
What changed about the river valley civilizations as they rose and fell ? A.the environment B.the actual water formations C.the religion