Porciabeauty9009 Porciabeauty9009
  • 15-12-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells 8 bags of dog treats for $28. What's the cost per bag?

Respuesta :

BrandonRox BrandonRox
  • 15-12-2021
The cost of each bag would be 3.8
Answer Link
jehanabdallah75 jehanabdallah75
  • 15-12-2021
Divide 28/8=$3.5 per bag
Answer Link

Otras preguntas

The diagram shows a square, of side length x. Inside the square is a shaded triangle with a vertex at a perpendicular distance y from the top edge. If y=1/4x, c
The BLANK excrete(s) excess salts and water. Sweet glands Adrenal glands Small intestine
Question 9 (Multiple Choice Worth 4 points) A cartoon shows Roosevelt standing at a corral fence. A donkey is bucking and kicking dust and debris in a cloud aro
give the energy changes which take place in a battery operated torch
Which of the following is a “pull” factor? a. political freedom c. racial discrimination b. political persecution d. overpopulation Torn between B and D.
The 1917 Russian Revolution was influenced by the ideas of Adam Smith. True or False?
What are liquid crude oil and petroleum made from? A. small marine organisms B. small land-based organisms C. compressed rock and sediment D. decomposing inorga
What is 32 29/87 as a mixed number?
Why are banks important to the U.S. economy and how do government actions affect how banks operate?
Look at the data set below: 11,11,11,11,11,12,12,12,12,12 Find the median, mode and range for the group of numbers above.